Kategoriler
MARKALAR
Fiyat Aralığı

Şarj Edilebilen Pil

Teknolojinin gelişip tüketim çılgınlığının artmasıyla birlikte geri dönüşüm ve geri dönüştürülebilir ürünlerin kullanımı gittikçe önem kazanmaktadır. Bu sayede tüketim çılgınlığı en aza indirilir ve doğaya zarar verilme oranı olabildiğince düşürülür. Bununla beraber enerji ihtiyacı da doğru orantılı olarak büyüyerek ilerlemektedir. Bu enerji ihtiyacını karşılayabilen ürünlerden biri de pillerdir. Ancak pillerin enerjisinin aniden bitmesi işinizi tamamlayamamanıza sebebiyet verebilir. O an elinizde pil bulunmadığında işiniz sekteye uğrayabilir. O anda yapmanız gereken işi yerine getiremeyebilirsiniz. Ancak şarj edilebilir piller ile bunun üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Şarj edilebilir piller sayesinde evde ya da ofiste pil olup olmadığını veya saat gibi pil kullanılması gereken ürünlerin pil durumunu düşünmenize gerek kalmayacaktır. Şarj edilebilir pil ile dilediğiniz zaman pilinizin şarjını doldurup işinize devam edebileceksiniz. Şarj edilebilir pil aynı zamanda doğa dostu bir üründür. Normal pile göre ömrü daha uzundur ve tek kullanımlık olmadığı için çevreye zararı da oldukça azdır. Bu şekilde tüketim çılgınlığına en azından bu noktada bir dur deyip yenilenebilir enerji olayına katkı sağlayabilirsiniz. Hem bu şekilde sürekli pillere para vermek zorunda kalmaz, tek bir pil ve şarj makinesiyle işlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Normal piller tek kullanımlık oldukları için kullandıktan sonra geri dönüştürülemezseler böylece doğaya çok büyük zarar verirler. Bu doğaya zararın önüne geçmek için şarj edilebilir piller kullanmak hem cebinize hem de doğaya çok yararlı olacaktır.


Şarj Edilebilen Pillerin Genel Özellikleri ve Modelleri

Şarjlı pil olarak adlandırılan piller, elektrik üretmek için gerçekleşen kimyasal tepkime aracılığıyla eski haline dönebilen ve tekrardan elektrik üretebilecek hale gelen kimyasallara sahip pillerdir. Günlük cihazlar arasında yer alan şarjlı kalem piller ve lityum polimer bataryalar en sık kullanılan şarjlı pillerdir. Piller kapasiteleri haricinde dış görünüşleriyle de sınıflandırılmaktadır. Kalem pillerde en sık görülen boyutlar AA ve AAA boylarıdır. Bunların yanı sıra daha büyük cihazlarda kullanılan D ve C boyutlu kalem piller de mevcuttur. Bunlara 9v şarjlı pil örneğini verebiliriz. Boyutları standart olarak 48,5 x 26,5 x 17.5 (mm)’dir. Daha düşük güç tüketimine sahip saat, hesap makinesi ve kumanda gibi cihazlarda da saat pil olarak da adlandırılan bozuk para büyüklüğünde piller de kullanılır. Bu modellerin şarj edilebilenleri de mevcuttur. Piller ayrıca boyutları, kimyaları, şarj edilip edilemez oluşları, kullanım alanları gibi özelliklerine göre kategorize edilebilirler. Günlük alanda elektronik cihazlarda kullanılan piller AA/AAA kalem piller ve 9V piller olmak üzere kategorilere ayrılır. Ayrıca şarjlı pille 3 voltluk ve 6 voltluk şarjlı pil olarak da kategorize etmek mümkündür. Ayrıca AAA pillerde, AA ve AAA kısaltmaları pillerin boyutunu ve şarj kapasitesini belirtmek için kullanılır. AA ile AAA pil arasındaki en büyük aslında boyutlarıdır. AA piller aslında halk arasında kalem pil olarak bilinmektedir, AAA ise ince pil olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır. AA piller AAA pillerden daha kalındır. AAA piller ise daha incedir. Bu özellikleri bilmek aslında sizin için yararlı olacaktır; çünkü bazı ürünlerde hangi pilin kullanılacağı önem taşır. Başka bir pil taktığınızda aynı çalışma verimini alamayacaksınızdır. Sayfamızdan şarj edilebilen pil ürünlerine bakabilirsiniz.

Şarj Edilebilen Pil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Teknolojinin bu denli gelişip hayatın merkezi konumuna geldiğinden bu yana pilli cihazların sayısının fazlalığı ile birlikte şarj edilebilir piller büyük önem kazanmıştır. Artık ev, ofisi, iş yeri gibi birçok yerde pil kullanımı gerekmektedir. Örneğin; duvar saatleri, televizyon kumandası, fotoğraf makinesi, bakım cihazları, müzik çalan cihazlar ve daha birçok üründe pil kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. şarjlı pil AAA olarak adlandırılan şarjlı pil türü ise düşük drenli taşınabilen elektronik cihazlarda yaygın olarak kullanılan standart piller olarak da adlandırılırlar. Bununla birlikte ise şarj edilebilir piller tek kullanımlıklara göre daha mantıklı bulunmaya başlandı. Ayrıca unutulmamalıdır ki şarjlı piller 1000 defaya yakın şarj edilebilir maddelerdir. Böylece hem doğaya daha az zarar verir hem de maddiyat olarak daha az yorucu olacaktır. şarjlı pil satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise mAh değeridir. Bu değer ne kadar büyük olursa piliniz o kadar kuvvetli ve uzun dayanan bir pil demektir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise kimi şarj cihazları pili 8 saatte şarj ederken kimi de on beş dakikada şarj etmektedir. Bu da pilinizin sahip olduğu watt değerine göre değişkenlik gösterecektir. Watt birim zamanda harcanan enerji miktarı olarak özetlenebilir. Şarjlı pilleri eski tip ve yeni tip şarjlı piller olmak üzere iki şekilde inceleyebiliriz. Eski tip şarjlı piller uzun zaman kullanılmadıklarında kendi şarjlarını boşaltırlar ve kullanılmama süresi uzadığında tamamen şarjları tükenmektedir. Yeni tiplerin özelliği ise kullanılmasa bile şarjlarının çok çabuk bitmemesidir. Ayrıca pillerinizin ömrünü uzatmak istiyorsanız mutlaka kuru yerde muhafaza etmeli aşırı sıcak ortamlardan olabildiğince uzak tutmalısınız. İhtiyacınıza göre de sayfamızdan şarj kiti satın alabilirsiniz.


Şarj Edilebilen Pillerin Diğer Pillerden Farkı

Her üründe olduğu gibi ürünlerin bazı özellikleri onları diğer modellerinden farklı bir yere koyabilir. Şarjlı pillerin diğer pillere göre en büyük farkı çevre dostu olması ve tekrar tekrar tekrar kullanılabilir bir yapıya sahip olmasıdır. Ancak halen kapağını açıp, içine birkaç kalem pil yerleştirilmesini bekleyen cihazlar da mevcuttur. Her pilde bir pozitif bir de negatif bağlantı bulunduğu gibi elektrik, belirli elektrokimyasal tepkimelerin sonucunda ortaya çıkar. Tüm pillerin şarjlı olmaması ise tamamen maliyete bağlı bir durumdu. Tek kullanımlık pillerde kullanılan maddelerin özellikleri sayesinde bu piller çok az güçle çalışan cihazlar için de uygundur. Şarj olmayan piller, yani alkalin piller, tek kullanımlık durumlar için son derece idealdir. Şarjlı pil çeşitleri ayrıca güvenliği oldukça yüksek ürünler olarak karşınıza çıkar. Kaliteli yapıları sayesinde tek seferde uzun süre dayanabilen bu ürünler aynı zamanda hızla şarj olur. Böylelikle kullanıcı bütçesini de gözeten ürünler olarak beğeniye sunulur. Uzun ömürlü olmalarının yanı sıra akıtma yapmayan bu piller, kolayca muhafaza edilebilir. Kuru ve karanlık ortamda bırakıldığı sürece uzun süre bekletilebilen bu piller, tekrar kullanılmak istendiğinde rahatlıkla şarj edilebilir. Bu sadece her an elinizin altında pil ihtiyacınızı karşılayacak bir stoğunuz bulunabilir. Aynı şekilde, gereksiz ısınma gibi negatif durumlara yol açmayan modeller özellikle çocuk oyuncakları için sıklıkla tercih edilir. Bolca kullanılan oyuncaklara uyum sağlayan piller, her cihazın ana damarını oluşturmaktadır.


Her Bütçeye Uygun Şarj Edilebilen Pil Fiyatları

Her üründe olduğu gibi fiyatlar modeline, markanın güvenilirliğine, ürünün gücüne, dayanıklılığına, adedine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca yüksek hızlı şarj özelliği çokça aranan bir özellik olduğu için fiyat farklılığına rağmen tercih edilmektedir. Aslında nasıl bir pil satın alacağınız bütçenize göre farklılık gösterir. Ancak ihtiyacınız olan her alanda örneğin fener, dijital kamera oyun kolu, radyo gibi ürünleri çalıştırmak için sıklıkla pile ihtiyaç duyacaksınız. Bu durumda sürekli doldurulabilen bir pilin kullanımı son derece ekonomik bir tercih olacaktır. Özellikle sıklıkla kullanılan cihazlar pillerini kısa zamanda tüketebilir. Bu alanda mouse gibi ürünlerin sık sık pil değişimine ihtiyaç duyduğu görülür. Bu durumda fazladan doldurulabilir pil barındırmak mantıklı bir tercih olarak görülmektedir. Bu sayede bir pil biterken diğerinin doldurulması mümkün kılınmaktadır. Çeşitli aygıtlarla rahatlıkla doldurulabilen bu piller kullanıcıların diledikleri cihazı kesintisiz bir biçimde kullanmasına olanak tanır. Böylece siz de iş sırasında yarı yolda kalmayarak işinizi zamanında bitirebilirsiniz. Hem işinizi hallederken çevreyi de düşünmüş olursunuz. Bununla birlikte kamera, radyo gibi daha hızlı şarj tüketen cihazlarda şarjlı pil çeşitleri kullanarak bir ayda yüzlerce pil tüketmek yerine bu sayede çok daha az bir sayıda pille idare edebilirsiniz. Ayrıca eğer şarjlı kalem pil seçecek olursanız bu noktada belirli başlı markaları seçmeniz oldukça önemlidir. Onun haricinde diğer markaların ya da ürünlerin fiyatlarını sayfamızı iyice inceledikten ve yorumları okuduktan sonra bütçenize en uygun şarjlı pili seçebilirsiniz.

Şarjlı Pillerin Ömrü Ne Kadardır?

Teknoloji her ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir pil sonsuz bir ömre sahip değildir. Bazı piller iki-üç sene en fazla dört sene sonra maalesef mevcut olan ömürlerini tamamlamaktadır. Ancak şarj edilebilir piller, kullan at pillere kıyasla oldukça avantajlı ve faydalı bir ömre sahiptirler. Çünkü kullan at pillerin belirli bir ömrü varken şarj edilebilir piller ve cihazları düzgün bir şekilde kullanıldığında sizi uzun yıllar götürebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki nasıl teknolojik aletleriniz kullanmakla birlikte çizilip eskiyorsa aynı şey pilleriniz için de geçerlidir. Şarjlı pillerin ömrünü belirleyen temel şeyler arasında üretici firmanın hassasiyeti kadar kullanıcının da payı vardır. Bir pil şarj etme cihazı aldığınızda aslında birçok türdeki pili sorunsuz bir şekilde şarj etme şansını yakalarsınız. Standart bir pil cihazı ile ise altı ve sekiz saat arasında pil dolumu da yapmanız muhtemeldir. Ancak asıl önemli olan pilleri aşırı soğuk veya aşırı sıcak ortamlardan uzak tutmaktır. Fazla tozlu bir ortam da pillere iyi gelmeyecektir. Tüm bunları yapıp, şarj cihazının da bakımını gerçekleştirdiğiniz de ömür boyu olmasa da uzun yıllar boyunca işinizi sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. Ayrıca şarjdan çekmeden önce iyice dolduğundan emin olmak pilden alacağınız en yüksek verimi almanızı sağlayacaktır. Pili tekrar şarj etmek için ise tam olarak bitmesi kesinlikle beklenmemelidir. Ayrıca şarj etmeden sakladığınız pillerin ömrü de kısa bir sürede eriyecektir. O yüzden en azından şarj olmuş bir şekilde saklamak faydalı olacaktır. Bununla birlikte şarjlı pil tavsiye ederek insanların da kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Şarjlı Pil Nasıl Anlaşılır?

Hemen hemen her tür pil aynı prensiple çalışmaktadır. Lityum-iyon piller ise şarj edilebilir pillerdir. Bu tür piller şarj edilebilir olmasının yanında hafif ve taşınabilir olmalarıyla da tercih edilir. En güzel ve ayırt edici yanı ise önemli bir bozulmaya uğramadan yüzlerce kere şarj edilerek mükemmel bir ürün performansı sunmasıdır. Ayrıca satın alacağınız pilin şarj edilebilir bir pil olup olmadığını üzerinde yazan mAh değerinden kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çünkü tam anlamıyla şarj edilebilen pillerin üzerinde mutlaka sayı olarak mAh değeri bulunmaktadır. Dolayısıyla en ayırt edici özellik budur denebilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise mAh değeri ne kadar yüksek olursa o pilin yeniden şarj olana kadarki dayanma süresi o kadar fazladır. Bu noktada tercihiniz daha fazla dayanıklılık ve yüksek verim olan mAh değerli bir pili seçmektir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer nokta ise pili şarj eden cihazların özellikleridir.

Pillerin Ömrü Neden Tükenir?

Piller üretildiği andan itibaren belli bir ömre sahiptir. Çoğu pil uzun yıllar dayanabilir. Sürekli kullanıldığında ise bu pillerin ömürleri iki seneden daha fazla bir zaman kesinlikle değildir. Pillerin kimyasal işlemlerle bu günlere geldiği düşünülürse çok da şaşılacak bir durum değildir. Kimyasal reaksiyonların kusursuz olması imkânsız olup er ya da geç enerji kayıplarına uğramaları kaçınılmazdır. Aslında pillerin ömrünün tükenmesinin başlıca sebebi iyon akışının pilin ömrünü yavaş yavaş tüketmeye başlamasıyla ortaya çıkmasıdır. Böylelikle piller zamanla eski işlevini kaybederler.

Şarjlı Pil Nasıl Şarj Edilir?

Kullan at piller yerine daha cep ve doğa dostu şarj edilebilir piller satın alacağınız şarj cihazları ile sorunsuz bir şekilde şarj olabilmektedir. Şarj cihazlarını ayrıca satın alabilir ya da piller ile birlikte paket haldeki ürünlerden tercih edip satın alabilirisiniz. Bunun için güvenilir bir markanın şarj aletini almak akıllıca olacaktır. Makineyi aldığınızda yapmanız gereken tek şey şarj edilebilir pillerinizi makinenin üstündeki yuvalara oturtup normalde kumanda pili takıyor gibi zahmetsiz bir şekilde takarak kullanabilirsiniz. Zaten şarj cihazlarınızın priz giriş yerleri yönergelere sahip olacaktır.

Şarjlı Piller Kaç Saat Şarjda Kalmalı?

Şarj edilebilir pil cihazınızı aldığınızda genellikle AA, AAA, D,C ve 9V pil çeşitlerini şarj edebilmeniz oldukça mümkündür. Standart bir pil cihazına sahipseniz 6 ve 8 saat arasında pil dolumun gerçekleştirebilirsiniz. Bazı şarj cihazları iki tane AA pili sadece kırk beş dakikada şarj edebilme olanağı sunarak güvenilir bir performansa ulaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca dört tane AA pili yalnızca dört saatte doldurabilen şarj cihazları da gayet ideal ve basit bir çözüm olanağı size sunacaktır.

Şarjlı Pil
Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 30 Ürün
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.